3.
Psychoterapia rodzinna
Psychoterapia rodzinna, to terapia, w której klientem jest caÅ‚a rodzina podstawowa - odbywa siÄ™ z udziaÅ‚em rodziców (lub opiekunów) i dzieci. W tej terapii każdego czÅ‚onka rodziny traktuje siÄ™ jako element systemu zwiÄ…zków. Terapia rodzin pomaga w odnalezieniu wspólnego jÄ™zyka, pogÅ‚Ä™bieniu wzajemnego zrozumienia i nauce wyrażania swoich potrzeb w sposób zrozumiaÅ‚y, adekwatny i przynoszÄ…cy najwiÄ™cej dobrego. Terapia rodzinna może zmniejszyć napiÄ™cia w rodzinie i poprawić funkcjonowanie poszczególnych jej czÅ‚onków.
​
Najważniejszymi zaletami terapii rodzinnej są:
-
polepszenie komunikacji między jej członkami,
-
terapia rodzinna redukuje konflikty i poprawia zdolność panowania nad gniewem,
-
uczestnicy terapii rodzinnej mogą lepiej zrozumieć granice, wzorce i dynamikę rodziny,
-
członkowie rodziny uczą się dostrzegać potrzeby swoich bliskich, co skutkuje większą empatią,
-
terapia rodzinna pozwala poprawić zdolność rozwiÄ…zywania problemów, co w przyszÅ‚oÅ›ci może zapobiegać pojawieniu siÄ™ kolejnych konfliktów.
​
Rodzina z dziećmi mÅ‚odszymi, co do funkcjonowania których rodzice majÄ… obawy i chcieli by pomóc dziecku i sobie :
uznajemy, że w rodzinie dziecko jest noÅ›nikiem tego co dzieje siÄ™ w relacjach poszczególnych czÅ‚onków rodziny - jest niejako "nosicielem objawu" - staramy pracować z caÅ‚Ä… rodzinÄ… ( z tymi czÅ‚onkami najbliższej rodziny, którzy majÄ… na tÄ™ pracÄ™ gotowość).
W przypadku rodziny z nastolatkiem ( 15-18 lat) pracujÄ™ dwutorowo - zarówno z nastolatkiem, jak i z rodzinÄ…, którÄ… staram siÄ™ wÅ‚Ä…czyć w proces terapii na pewnym jej etapie ( gdy zostanie nawiÄ…zana więź terapeutyczna, relacja wspóÅ‚pracy z nastolatkiem).